Canlı Performans Nedir?

Canlı performans bir veya daha fazla sanatçının belli bir sahnede ya da alanda izleyici karşısında gösteri yapmasıdır. Yani konserlerin, tiyatroların, dans gösterilerinin vb. tümü canlı performans olarak adlandırılmaktadır.

Dünyanın En İyi 9 Canlı Performans Yeri

1. Bolşoy Sahnesi – Moskova, Rusya

1825 yılında açılan ve açıldığı günden bu yana efsanevi performanslara sahne olmaya devam eden Bolşoy Tiyatrosu, Rusya’nın başkenti Moskova’da yer almaktadır. Tiyatro ve opera gibi sanatlara yer veren sahne en çok balesiyle ünlüdür. Dünyanın en iyi balerinleri bu sahneden çıkmıştır.

2. Paradiso – Amsterdam, Hollanda

Marijuana kullanımının serbest olduğu Amsterdam şehri renkli gece hayatıyla tüm dünyadan ünlü isimleri bile her yıl kendine çekmeyi başarmıştır. Amsterdam’da bulunan Paradiso adlı gece kulübü ve canlı performans mekanı ise Amsterdam’ın eğlence dünyasının merkezinde yer almaktadır.

3. Madison Square Garden – New York, ABD

ABD’nin New York şehrinde bulunan Madison Square Garden isimli gösteri ve sanat merkezi, klasikleşmiş sahnelerden biridir. Bina, sıra dışı bir mimariye veya tarihe sahip değildir fakat orada efsane isimlerin gösteri yapmasıyla ünlüdür. Madison Square Garden’da sahne alan isimler arasında Michael Jackson, Elvis Presley, Beyoncé ve Pink Floyd yer almaktadır.

4. Sydney Opera Binası – Sydney, Avustralya

Sydney Opera binası ilginç mimarisiyle ve denizin üstünde yer almasıyla dünya çapında ünlüdür.

5. Berlin Filarmoni Binası – Berlin, Almanya

Dünyanın en köklü sanat performans binalarından olan Berlin Filarmoni Binası’nda her yıl seçkin gösterilere yer verilmektedir.

6. Space Ibiza – İbiza, İspanya

İbiza adasında bulunan bu gece kulübü, muazzam ses sistemi ve ışıklandırmasıyla dünyaca ünlü DJ’lere sahne olmuştur.

7. Wembley Stadumu – Londra, İngiltere

Wembley Stadyumu aslında performans amaçlı değildir fakat 1985’teki Live Aid bu stadyumda gerçekleşmiş ve Queen, Beatles, Elvis Costello ve David Bowie gibi isimler bu stadyumda sahne almıştır.

8. Green Valley – Rio de Janeiro, Brezilya

Eğlence dünyasıyla ünlü Rio şehrinde bulunan bu gece kulübünde her gece değişik canlı performanslar bulunmaktadır.

9. L’Olympia – Paris, Fransa

Paris’in sade ama çarpıcı sahnelerinden ve mekanlarından biri olan L’Olympia’da sahne alan isimler arasında Edith Piaf, Lana Del Rey ve Arctic Monkeys yer almaktadır.